حرف دل از زبان استاد ...

«این که عرض می کنم شعار، خود بزرگ بینی یا تظاهر به کمال نیست، ولی باور بفرمایید هنوز به درستی نمی دانم جوانی آدمیزاد از چه سن وسالی شروع می شود و کی به پایان می رسد!
پسر بزرگ خانواده باشی، ریش و سبیلت زود، درشت استخوان و چاق و چله باشی، از نوجوانی کار کنی، پیش از موعد جدی ات بگیرند ورفتارت برود زیر ذره بین، موی سر و ریشت زود سفید شود{...و بریزد} وبشوی طرف مشورت بزرگان خانواده و...آن وقت متوجه می شوی که چه عرض می کنم.
می گویند:«آرزو بر جوانان عیب نیست»،می گویند:«فلانی جوان است،جاهل است،بزرگ می شود،عاقل می شود.»می گویند:«جوان است و جویای نام آمده است»... اگر جوانی نکرده باشی این حرف و حدیث ها برایت بی معناست.
اگر در سیزده ، چهارده سالگی با همسن وسالهای فامیل،مشغول بازی بودی و یک دفعه بزرگتری می آمد و سرت داد می زد که :«... خجالت بکش!مگر بچه ای ؟ یه نگاه به هیکلت بینداز!...پاشو بیا به من کمک کن...» آن وقت متوجه می شدی چه عرض می کنم .
من از دوره ی کودکی به صورت جهشی وارد مرحله میانسالی شده ام. بداست؟ خوب است؟نمی دانم!زیاد پیش آمده که مثلا خدمت یکی از استادان کهنسال رسیده ایم و ایشان ضمن تعریف یک خاطره،مثلا فرموده اند که: بعله ...سنه1327 بود یا 1328 ... البته شما که آن سال ها را درک نکرده اید ولی ایشان (اشاره می کنند به من !)حتما خاطرشان هست ...»
بنده هم معمولا سر تکان می دهم که یعنی «بعله!»ورویم هم نمی شودکه خدمت حضرت استاد عرض کنم که بنده بیست سال {ویاسی ودوسال...}بعد ازسنه 1328 تازه به دنیا آمده ام!
این ها را عرض کردم که بگویم جوانی چیز خوبی است.جوانی را از جوان ها دریغ نکنیم.به جوان هایی هم که در بهار زندگی احساس پیری می کنند، عرض می کنم این قدر تند نروید،لااقل در بهار زندگی ، احساس میانسالی کنید.
این جوری خیلی بهتر است.همین.تمام شد.»
**************************************************
نوشته ی بالا از حضرت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد است.
تنها همین نکته که جانا سخن از زبان ما می گویی....

/ 21 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيامك

سلام ! به نظر من نفس جوانی سربريده شده است ! به قول علامه جعفری : (جوانهای ما جوانی نمی کنند !) و اين درد کمی نيست ! کمترين نتيجه اش ياس رکود سستی باری به هر جهت بودنو مانند اینهاست ! چرا اینگونه است ؟! آقای لاریجانی تئوریسین حرف قشنگی می زند : ( ما به این نتیجه رسیده ایم که فروید خیلی هم بیراه نمی گفته است !) ( نقل به مضمون از مصاحبه با ایران جوان )با مزه است نه ؟!!!

سعيد كيايي

سلام آقاسيامك ميشه جواني كردن رو تعريف كنيد ؟

مسعود

اضافه کردن وبلاگ به ليست عمومي......وبلاگ torob فعال شد.

nahid

سلام دوست من مهم دل که جوان باشد....

سعيد

سلام تو فكر يه باي باي نومچه ي درست وحسابيم كمك ميكني؟

كلاشينكف

سلام ...آقا اهلن! منتها ما درست برعکس شماييم! خدا شما را برای انقلاب و نظام نگه دارد! يا علی التماس دعا

aria

و تو هم از اين موقعيت ريش سفيدی بد استفاده نمی کنی!دوست خوب کلاس و نمره و...

behrooz

سلام لينک من کجاست؟

اخوي

ای بابا ! شما هم که ...از زبان ما ميگويی!